Blog

  • Data dodania: 10.03.2023
  • Autor wpisu: Magdalena Geraszek
W wyniku deregulacji od 2014 r. zniesiono wymóg posiadania licencji zawodowej (Licencja Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami) a także Ministerstwo Infrastruktury zaprzestało wydawania kolejnych państwowych dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Wszystko po to, aby ułatwić dostęp do wykonywania zawodu. W praktyce oznacza to, że licencje państwowe pośrednika przestały obowiązywać, a najstarsze wydawane w trybie urzędowym dokumenty mają datę 2013 r. Moja licencja jest z 2011 r.-zdążyłam😊

Mimo zniesienia obowiązku posiadania licencji zawodowej Zarządcy Nieruchomości, czy Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami wciąż jest ona w cenie. Stanowi bowiem dowód posiadania odpowiedniej wiedzy kierunkowej oraz podstawowych kompetencji. Dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki to pewne vademecum wiedzy o nieruchomościach bez którego ciężko stawiać pierwsze kroki. Dla wszystkich klientów, to certyfikat wiarygodności i kwalifikacji. Po deregulacji ustawy Zarządcy nieruchomości oraz Pośrednicy w Obrocie Nieruchomościami tworzą stowarzyszenia i organizacje reprezentujące ich interesy i opracowujące standardy zawodowe. Wiele z nich prowadzi własne programy szkoleń i kursów i wystawia dokumenty potwierdzające zdobytą wiedzę, dbając o wysoki poziom kompetencji i umiejętności swoich członków.
 
Kursy zawodowe z możliwością uzyskania licencji w mojej ocenie stanowią potwierdzenie posiadania niezbędnych kwalifikacji do prowadzenia biura nieruchomości.

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele kursów dla pośredników/zarządców, a licencje wydają wiodące organizacje rynku nieruchomości. Chcąc poszerzyć zakres działalności biura GERASZEK NIERUCHOMOŚCI m.in. o zarządzanie nieruchomościami rozpoczęłam kurs ZARZĄDCA NIERUCHOMOŚCI organizowany przez SPPON na którym zdobędę niezbędną wiedzę o wykonywaniu tego zawodu. Kurs kończy się egzaminem i otrzymaniem licencji zawodowowej Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.